Šie pieci alkoholiskie dzērieni iespējams nav pasaules slaveni, taču pietiekami iemīļoti un pazīstami pēc nosaukuma vien. Katrs no tiem ir izgatavots ar iemeslu, un pavisam noteikti sagaida īpašu tā baudīšanas rituālu.

 

Akvavits (Aquavit) - Skandināvija

Uzmanīgākajiem, varētu šķist, ka akvavits praktiski neatšķiras no iecienītākā džina — neitrāls degvīns, kas aromatizēts ar garšaugiem un zālaugiem. Akvavits īpaši patiks ķimeņu un diļļu mīļotājiem. Tam piemīt Skandināvijas nacionālais gars un, esot kādā no Skandināvijas valstīm, nepaies ilgs laiks, kad Jums tiks piedāvāts nogaršot šo dzērienu.

Ķimenes šajā reģionā jau sen ir bijušas izplatītas un tās kādreiz tika uzskatītas par labu līdzekli gremošanas traucējumu ārstēšanai. Reiz akvavitam piemita dziedinošs spēks, īpaši kopā ar ārstniecības augiem, tas palīdzēja izvairīties no slimībām, un šķiet, ka melnās nāves periodā to plaši izmantoja kā zāles.

Lai gan Skandināvijā akvavitu bauda visu gadu, tas ir īpaši izplatīts svētkos un brīvdienās. Norvēģiem 17. maijs ir Konstitūcijas diena — svētki, kas tiek svinēti ar parādēm, ballītēm un daudz akvavita. Zviedrijā un Dānijā to dzer Jāņu vakariņu laikā, skanot trakulīgām dziesmām.

 

Pastis jeb "Ricard" - Francija

Ja esat bijis Francijā vasaras mēnešos, Jūs, iespējams, jau iepriekš esat nobaudījis gaiši dzelteno alkoholisko dzērienu. Pastis jeb Ricard būtībā ir kļuvis par neoficiālu vasaras dzērienu Francijā, īpaši dienvidu reģionos. Tas ir stiprs alkoholiskais dzēriens ar anīsa garšu un ir aperitīvs, ko visbiežāk ražo Francijas dienvidos. Pasti komerciālos nolūkos visbiežāk gatavo, sajaucot neitrālu bāzes spirtu ar lakricas aromatizētāju.

Pastis sākotnēji tika radīts 1930. gadu sākumā, kad tika aizliegts absints. Stiprie alkoholiskie dzērieni ar anīsa garšu, tolaik bija franču vājība. Pēc absinta aizliegšanas Pauls Ricards, franču rūpniecības pārstāvis un pastis zīmola radītājs, izveidoja un komerciāli pārdeva pasti kā līdzīgu alternatīvu. Šo dzērienu bauda visu gadu, tomēr nedēļas nogalēs pastis bieži tiek baudīts visas dienas garumā.

 

Rakija (Rakia) - Balkānu valstis

"Psihoterapeits var Jums palīdzēt, bet rakija ir lētāka" - tas ir mūsdienu bulgāru sakāmvārds. Rakiju var destilēt praktiski no jebkura augļa, Bulgārijā kā izejvielu visbiežāk izmanto vīnogas, plūmes un aprikozes. Dažreiz tai pievieno valriekstus, medu vai garšaugus, lai iegūtu papildu aromātu, taču tas nav īpaši izplatīts veids.

Parasti rakija ir caurspīdīga vai gaiši dzeltena. Dažreiz dominē to augļu garša, no kuriem tā ir izgatavota (piemēram, bumbieru rakija, cidoniju rakija vai aprikožu rakija). Izplatīts veids, kā malkot rakiju, ir labā kompānijā, baudot kopā ar svaigiem vai marinētiem dārzeņiem. Vasarā rakija ir jāatdzesē, savukārt ziemā to var sildīt ar medu un melnajiem pipariem.

Rakiju par nacionālo dzērienu uzskata bulgāri, serbi, turki un gandrīz visas pārējās Balkānu valstis. Dažas Balkānu valstis pat ir mēģinājušas to reģistrēt kā preču zīmi, tostarp Bulgārija un Rumānija.

 

Genevers jeb pirmssākums džinam (Genever) - Nīderlande

Genevers garšo neitrāli, kā degvīns vai kā džins, ja receptē ir iekļauts lielāks daudzums augu izcelsmes produktu (tostarp kadiķa). Genevers pirmo reizi parādījās Nīderlandē aptuveni 15. vai 16. gadsimtā. Angļu spirta ražotāji noņēma iesalu un pievienoja daudz vairāk kadiķu, kā rezultātā tika iegūts džins.

Tāpat kā jebkuru alkoholisko dzērienu, Jūs varat dzert Geneveru tīrā veidā. Bieži tas tiek pasniegts tulpes formas glāzē, kas tiek piepildīta līdz pat malai. Kā arī to vislabāk baudīt vai nu istabas temperatūrā, vai atdzesētā veidā.

 

Schnapps (Schnapps) - Vācija, Austrija

 Šis stiprais alkoholiskais dzēriens ir raksturīgs Rumānijai un vēsturniekiem ir izdevies izsekot vairākām vēstures liecībām, ka šo dzērienu ļoti atzinīgi novērtēja gan zemnieki, gan muižnieki. Schnapps ir alkoholiskais dzēriens, ko iegūst, destilējot raudzētus augļus. Visbiežāk izmantotie augļi bija plūmes, bet cilvēki izmantoja arī ābolus, bumbierus, ķiršus, aprikozes, persikus, cidonijas un pat graudaugus, piemēram, rudzus.

Schnapps mūsdienās ir visizplatītākais dzēriens Vācijā, kur to joprojām izmanto medicīniskiem nolūkiem, lai gan to bauda arī Austrijā, Dānijā un Zviedrijā. Daži ASV degvīna ražotāji gatavo šo dzērienu, taču lielākā daļa Ziemeļamerikas stila Schnapps mēdz būt daudz saldāki. Eiropas dzēriena cienītāji reti jauc Schnapps kokteiļos, tā vietā tos bieži bauda pirms vai pēc ēšanas, iedzerot mazu glazīti.

 

ALKOHOLA LIETOŠANAI IR NEGATĪVA IETEKME. ALKOHOLISKO DZĒRIENU PĀRDOŠANA, IEGĀDĀŠANĀS UN NODOŠANA NEPILNGADĪGĀM PERSONĀM IR AIZLIEGTA.